Lewe menu

Filtry

Komentarze

Humor»

Ocena: 3,5 Ilość ocen: 2

Gra w karty

W starej wieży na pustkowiu siedzą sobie nocą trzy wampiry i grają w karty. Grają, grają, noc mija
i zrobili się głodni. Jeden mówi:
- Grajcie we dwóch, ja idę coś wrzucić na ruszt
Długo nie trwało i wrócił. Usta umazane krwią...
- Znacie tę wioskę na południe stąd?
- Mhm
- No to już jej nie ma. Wyssałem ich co do jednego...
Drugi wampir wstaje:
- Dobra, teraz wy grajcie, a ja napełnię żołądek
Długo nie trwało i wrócił. Usta umazane krwią...
- Znacie to miasteczko na zachód stąd?
- No...
- Nikt już tam nie mieszka, he,he..., be-ek!
Trzeci wampir wychodzi, rzucając w drzwiach:
- Teraz ja, niedługo wracam
Wraca jeszcze szybciej niż tamci. Ociężale wchodzi do komnaty. Twarz cała we krwi.
- A ty gdzie byłeś?
- Nigdzie. Wyjebałem się na schodach.....

Gra w karty
 • Obecnie 3,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3,5/5 (2)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Rymogady

Rymogady.

Lubię wszelakie polemiki;
w nich wiele pieprzu i soli,
bo patrząc na tego gadulstwa wyniki
można wiedzieć, co kto myśli i woli.

Mnie jednak do głowy myśl uparta wpadła:
dlaczego te gadające głowy
polemizują używając rymadła,
zamiast normalnej mowy?

To jakiś atawizm chyba
z trzeciorzędowego chaosu,
kiedy rybać, czyli mówić, chciała ryba,
ale jej Bozia nie dał głosu.

Stąd niektórzy z nas, ryb dalecy potomkowie,
mający najwięcej rybich genów,
posługują się rybo- czy rymosłowiem,
zaskakując nas swoją ryboweną.

Jeśli wątpiący w mą teorię byliby,
ja analizą naukowo poprawną,
że Sławek („Byba”) pochodzi od ryby
wywiodłem już bardzo dawno

Więc wyluzujcie co nieco,
zacierając dalekiej przeszłości ślady,
abyście nie zostali, oczami świecąc
nazwani z humorem – RYMOGADY.

PS.
Stwierdzam z uczuciem ambiwalentnym,
że i ja nie jestem święty
i kultywując gadulstwa obyczaj
do rymogadów się także chyba zaliczam.

Rymogady
 • Obecnie 4,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 4,7/5 (3)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Rybie Oko/Artykuły/Podstawy/Zestaw skrócony 

Zestaw skrócony

Ocena: 5 Ilość ocen: 1Ocena: 5 Ilość ocen: 1Ocena: 5 Ilość ocen: 1Ocena: 5 Ilość ocen: 1Ocena: 5 Ilość ocen: 1Ocena: 5 Ilość ocen: 1
Ocena: 5 
Ilość ocen: 1 
 Ilość wyświetleń: 13268 
Komentarzy: 1 
ID: 5929 
Węzeł: 5381 
Zestaw skrócony

Łowienie długim wędziskiem ze skróconym zestawem (nawet o kilka metrów krótszym od wędziska) to, moim zdaniem, najskuteczniejsza ze wszystkich technik spławikowych. Nawet przy niewielkiej wprawie pozwala na dokładne poznanie ukształtowania dna łowiska, prawidłowe wygruntowanie, precyzyjne nęcenie i takież prowadzenie zestawu w linii nęcenia, skuteczne zacięcia, natychmiastowe odprowadzenie zapiętej ryby z łowiska.

Zestaw skrócony - inaczej laska, tyczka, pałka

Wędzisko
(zawsze nasadowe) dla wędkarzy nie decydujących się na starty w zawodach nie musi być dłuższe niż 11 metrów. Im jest ono bardziej sztywne - tym lepsze. Chodzi o to, by nie "lało się", nie "falowało"; przy zacięciach lub gdy wieje wiatr. Szczytowe odcinki, równe długości zestawu, zwykło określać się topem. Długość topu będzie różna - w zależności od głębokości łowiska.

Wewnątrz dwóch pierwszych szczytowych części wędziska montujemy gumowy amortyzator (przejmie on pracę szczytówki podczas holu ryby). Jeden koniec amortyzatora blokujemy specjalnym koreczkiem rozporowym, do drugiego zaś dowiązujemy plastykowy łącznik z haczykiem zaopatrzonym w tulejkę służącą do blokady pętelki zestawu. Grubość amortyzatora powinna być uzależniona od wytrzymałości głównej żyłki zestawu i spodziewanych ryb w łowisku. Należy zwrócić uwagę aby guma swobodnie "pracowała" w szczytowej części wędziska - swobodnie wysuwała się oraz szybko chowała. W tym celu, bardzo często niezbędne jest przycięcie pustej szczytówki. Na cieńszą jej końcówkę należy nakleić teflonową tulejkę, której rozmiar najlepiej dobrać w sklepie wędkarskim. Ma ona chronić gumę przed ocieraniem o ostre krawędzie szczytówki. Amortyzatory gumowe najczęściej sprzedawane są w 5 metrowych odcinkach, nawinięte na szpule lub zwijadełka.

Nigdy nie należy używać wędziska nasadowego w charakterze bata, gdyż jego konstrukcja i "praca"; nie pozwalają na to. Takie próby kończą się najczęściej złamaniem kija lub nawet utratą kilku jego części podczas zarzucania tak długiego zestawu.

Zestaw

Spławiki - zestaw skrócony

Zestawy do "laski", podobnie jak do bata, można przygotować w domu a ich założenie lub zmiana na łowisku trwa bardzo krotko. Proponuję robić je o długości 5 metrów i dopiero po wygruntowaniu (sprawdzeniu głębokości łowiska) skrócić je lub w razie konieczności przedłużyć. Przedłużając, zawsze dowiązujemy żyłkę grubszą (bardziej wytrzymałą, mocniejszą) niż ta, na której został skonstruowany zestaw.

Zanęta
Kule zanętowe staramy się rzucać jak najbliżej szczytówki.
Jeszcze niedawno dominowała teoria, iż łowiąc w rzekach należy wrzucać kule ok. 1-2m powyżej szczytówki. To błąd. Prawidłowo sklejona i dociążona zanęta, przy w miarę równym dnie, nie powinna się potoczyć dalej niż 0,5 - 1m poniżej miejsca wpadnięcia do wody. Nęcenie powyżej szczytówki jest o tyle niewłaściwe, że możemy nie mieć możliwości "przytrzymania" zestawu (a tym samym przynęty) nad kulami a tam właśnie powinniśmy spodziewać się największej ilości brań (przy dnie prąd najczęściej jest mniejszy).
Technika skróconego zestawu należy do najaktywniejszych sposobów łowienia.

Technika

Zastaw skrócony

Wyprowadzamy zestaw trzymając w dłoni "top" i końcówkę zestawu z przyponem. Po dołączeniu pozostałej części, całe wędzisko wysuwamy do przodu tuż nad wodą (na tyle szybko aby przynęta nie zdążyła opaść na dno tuż przy brzegu), starając się nie zanurzać go w wodzie. Zestaw wprowadzamy tuż przed miejscem nęcenia. Łowimy stale prowokując, m.in. przez przytrzymywanie przynęty, swobodne jej puszczanie z nurtem (w wodach bieżących), podciąganie pod prąd czy podnoszenie. Po prostu, "laską" łowimy aktywnie.

Odcinek żyłki, między szczytówką a spławikiem nie powinien mieć zbędnego luzu, aby po zasygnalizowaniu przez spławik brania - zacięcie zostało natychmiast przeniesione na haczyk, bez niepotrzebnej straty czasu na zlikwidowanie zakola na żyłce. Po zacięciu odprowadzamy rybę z łowiska i na specjalnych rolkach, odciągamy wędzisko do tyłu aż do długości, do której sięgał zestaw. Odłączamy "top"; a pozostałą część wędziska odkładamy na podpórkę. W tym czasie należy unieść szczytówkę ku górze, tak aby żyłka była przez cały czas napięta ("poluzowanie" zestawu kończy się najczęściej odhaczeniem ryby). Wolną ręką sięgamy po podbierak i naprowadzamy do niego rybę (nigdy odwrotnie).

Wyposażenie
Aby zapewnić sobie minimum komfortu przy łowieniu "laską" dobrze jest posiadać podest wędkarski, na którym stawiamy wygodne siedzisko najlepiej w postaci tzw. "kosza wędkarskiego".

Podpórka z rolkami

Proca

Proponuję również zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria ułatwiające "życie" przy połowach tak długim wędziskiem. Wręcz niezbędne są "haki" - podpórki, w które można wstawić "pełną" wędkę np. na czas nęcenia. Dobrze jest posiadać odpowiednie rolki, po których wycofujemy wędzisko aby móc odłączyć "top". Bardzo pomocne są tzw. "wąsy", czyli specjalna podpórka zabezpieczająca przed wysunięciem się do wody odłączonego od "topa" wędziska.
Warto również posiadać proce do wystrzeliwania, w razie potrzeby, "na szczytówkę" m.in. białych robaków czyli larw muchy plujki, wszelkiego rodzaju ziaren (np. kukurydzy, konopi) a nawet odpowiednio przygotowanej ochotki.
Techniką skróconego zestawu łowię już ponad dziesięć lat i proszę mi wierzyć, że ta właśnie, wśród metod spławikowych, nie ma sobie równych.

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   
Zbigniew Kutyła

Artykuł, bardzo dobry.

Początek

 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości


Reklamy KrokuseZ PublishOdooFundusz ETF - ciekawe linkieZPublishPrzynęty wędkarskie

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).