Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 5 Ilość ocen: 1

Wobler

Zdzichu i Janek poszli na sumy , po chwili:
- koledzy! ratujcie!Zdziśka, wobler przygniótł.

Wobler
 • Obecnie 5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 5/5 (1)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Sezon

No i zaczęliśmy,
Sezon na szczupaka,
Kto żyw za kij chwyta,
Heja na biedaka,

więcej...

Sezon
 • Obecnie 4,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 4,7/5 (6)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

WOPR, czyli Wędkarskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Ocena: 5 Ilość ocen: 2Ocena: 5 Ilość ocen: 2Ocena: 5 Ilość ocen: 2Ocena: 5 Ilość ocen: 2Ocena: 5 Ilość ocen: 2Ocena: 5 Ilość ocen: 2
Ocena: 5 
Ilość ocen: 2 
 Ilość wyświetleń: 6621 
Komentarzy: 3 
ID: 17300 
Węzeł: 12585 
Relaks

WOPR – czyli Wędkarskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Oto relacja z patrolu nad jedną z rzek.

Niedziela. Czyli obowiązkowo – dzień przeznaczony na pracę w terenie. Kiedyś praca ta polegała głównie na łowieniu ryb i robieniu im zdjęć. Teraz powinno się to nazywać to spacery ze sprzętem, wycieczki krajoznawcze lub akcje interwencyjne. A to trzeba zrobić akcję odwiedzania miejscówek i potwierdzania że "nie ma ryb", a to po straż zadzwonić żeby kłusoli popędzić, a to znowu ryby do góry brzuchem płyną, bo rzeka zatruta i znów dzwonienie gdzie się da. Dobrze że rozmowy przez komórki już nie są takie drogie.
Wczesne popołudnie. Znajdujemy na mapie miejsce, gdzie jeszcze nie dotarł nasz patrol. Żmudne poszukiwania polnej drogi kończą się wreszcie powodzeniem. Zostawiamy samochód około 150m od brzegu rzeki. Dochodząc do wysokiej skarpy, widzę już wodę a w niej dwa powalone konary drzew kilka metrów od brzegu. Wspaniale. Dochodzimy do gliniastej skarpy. Przed nami mała zatoka. Woda podmywa stromy brzeg. Dalej cypelek. Złapałem za pudełko z gumisiami z myślą że wreszcie trafiliśmy na kawałek normalnej dzikiej wody. Nie zdążyłem jednak wyjąć przynęty gdy kolega z patrolu wskazuje na wodę 2 metry od brzegu. Co to? Patrzymy i oczom nie wierzymy. Mały ptaszek pływa w kółko. Kąpie się? Niemożliwe. On się biedak topi!!!
Na ratunek ptaszkowi spieszę ze sprzętem ratunkowym w postaci prawie trzymetrowej wędki z grubą plecionką. Dowódca patrolu trzyma mnie za jedną rękę, schodzę po stromej skarpie z kijem w drugiej ręce. Napinam plecionkę, szczytówka się wygina w łuk. Udaje mi się dosięgnąć szczytówką do tonącego ptaszka. Niech nikt mi więcej nie mówi że dwumetrowa wędka wystarcza na rzekę nizinną! Udaje się podstawić plecionkę ptaszkowi pod brzuszek i podsunąć go do brzegu. Ptaszek instynktownie chyba zaczepia pazurkami o plecionkę i daje się łatwo „holować”. Po kilku sekundach jest na brzegu. Zmoknięty wczepił się pazurkami w brzeg, delikatnie podbieram go ręką i przekazuję koledze.

ptaszek1

Odwracam się i widzę kilka dziur w skarpie. Pytam co to i dowiaduję się że to gniazda brzegówek. Rzeczywiście, nad wodą lata kilka tych ptaków – chyba łapią komary. Tym bardziej ochoczo zabieramy się do udzielania pierwszej pomocy. Wrogowie komarów są naszymi najlepszymi przyjaciółmi.

ptaszek4

Na początek osuszyć malca. Chusteczka higieniczna (o zapachu rumiankowym) skutecznie suszy pióra. Dowódca fachowo usuwa z piór resztki piasku.

ptaszek2

W jego dłoniach ptaszek zaczyna przypominać ptaka a nie zmiętoloną kupę piór. Teraz czas na ogrzewanie. Z braku innego grzejnika ptaszek zostaje osuszony i ogrzany sposobem ustno- chuchowym.

ptaszek3

Zaczyna się ruszać, kręcić głową. Spokojnie, wiercipięto! Po kilkunastu minutach pomoc zakończona. Teraz trzeba mu znaleźć gniazdo. Najprawdopodobniejszym miejscem zamieszkania jest jedno z gniazd w pobliżu miejsca kąpieli. Mamy nadzieję że malec zostanie odnaleziony przez rodziców i nakarmiony, gdyż nie dysponujemy odpowiednim prowiantem. Tiktaki lub guma do żucia nie są wskazane dla ptaków. Do najbliższego sklepu z robakami daleko, a poza tym niedziela. Stajemy na skarpie i obserwujemy, czy mała nieostrożna brzegówka nie powtórzy numeru z kąpielą. Nie powtarza.
Patrzymy na wodę. Nie ma co rzucać przynętą. Raban był taki, że ryby, których raczej i tak nie ma, musiały się spłoszyć. Czas na odwrót. Dowódca patrolu zarządza wizytę w pobliskiej knajpce, przy której znajduje się hodowla tęczaków. Ale to nie smażona rybka jest atrakcją największą, tylko grillowana biała kiełbasa. Przyspieszam kroku. Za kilka minut jesteśmy na miejscu. Dziś biorę podwójną porcję, kawkę i colę. Można posiedzieć i popatrzeć na co niektóre prawie półmetrowe tęczaki w strumyku. Z głośników płynie rodzime niemieckie disco-polo. Total Hajmat. Ale nic dziś nie popsuje nam nastroju. Mamy tylko nadzieję, że matka natura w swej mądrości pozwoli małej jaskółce żyć. Na pewno pozwoli. To tylko ludzie są nie fair. Malec na pewno żyje. Może wytłumaczy swoim krewnym, że jak wędkarz stoi nad wodą to nie należy fruwać mu po plecionce i robić „sztucznych brań”.
Nie popsuje nam nastroju nawet ta świadomość, że takie połowy jak na poniższym zdjęciu sprzed 2 lat należy już uznać za historię.

"Czwóreczka"

T.P.

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   
Primum non nocere

Będzie dobrze. Sądząc ze zdjęcia ptaszek jest juz w stanie przetrwać nawet bez gniazda ale pod opieka rodziców. Jeżeli nie znajdzie go jakis drapieżnik- przezyje. Brzegówki- jak inne ptaki- potrafią prztransportowac pisklę, które wypadnie z gniazda- ale mniejsze! ten juz jest "wypasiony" . Przezyje! Widziałam kiedys podobną sytuację nad Pilicą : były gniazda w wysokiej skarpie, a jaskółki karmiły dwa maluchy , ukryte w kępie wysokiej trawy. Ciepełko się robi w srodku, jak się to czyta. Uratować ptaka: jakież to w dzisiejszych czasach "nieludzkie". ......

Początek

:)  Bardzo dobre (5)Bardzo dobre (5)Bardzo dobre (5)Bardzo dobre (5)Bardzo dobre (5)

Fajnie od czasu do czasu poczytac co nad woda piszczy i oderwac sie od tego co w PZW skrzypi

Pozdrawiam Zbyszek

Początek

Arek Bareja

Zmartwię Cię Tomku - pisklak najprawdopodobniej zginie, nie wróci do dziupli i nikt go tam nie wsadzi...
Miałem kilka tygodni temu problem z małą sójką, za cholerę nie wiedziałem co z nią zrobić. W końcu zaniosłem ją do starszej kobiety która mieszka na stałę nad wodą - może malca uratuje...
Najlepszym rozwiązaniem są przytuliska dla ptaków ale nie mam pojęcia gdzie takie są.

Początek

 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: PPHU PROTEKT INT. BH jest firmą produkcyjno-handlową prowadzącą swoją działalność szczególnie na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych, ale także i innych jednostek ochrony przeciwpożarowej. Kominiarki strażackie Podstawą funkcją firmy jest zapewnienie klientom możliwości nabycia szerokiego asortymentu ubrań i ubiorów wchodzących w skład osobistego wyposażenia strażaka.

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).