Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 5 Ilość ocen: 2

Jakie są rodzaje kobiet?

1. Rusałki - ten mnie rusał, tamten rusał.
2. Damy - temu damy, tamtemu damy.
3. Kotki - ten mnie miał, tamten miał.
4. Złote rybki - rypią jak złoto.
5. Słomiane - rżną się jak sieczka.
6. Pobożne - najchętniej leżą krzyżem.
7. Dziecinne - co do rączki, to do buzi.
8. Chemiczne - rozkładają się w temperaturze pokojowej.
9. Partyjne - przyjmują wszystkich członków.
10. Domatorki - byle komu, aby w domu.

Jakie są rodzaje kobiet?
 • Obecnie 5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 5/5 (2)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

do św. Barbary

Oj Basiu, Basiu,

Jesteś bardzo zachłanna,

Zabrałaś tylu chłopców,

Niedobra z Ciebie panna.

więcej...

do św. Barbary
 • Obecnie 3 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 3/5 (20)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Początek ustawy

Obecna ustawa zaczyna się Art1.1 w którym czytamy:
Ustawa reguluje zasady i warunki ochrony, chowu, hodowli i zasady i warunki ochrony, chowu, hodowli i połowu ryb w powierzchniowych wodach zwanych dalej „wodami”.

Zatrzymajmy się już nad tym pierwszym zdaniem. W moim odczuciu jest ono ułomne. Brak mi tu określenia że: np.

1.1
„Naturalne wody powierzchniowe; rzeki, jeziora i strumienie oraz żyjące w nich organizmy żywe stanowią dobro narodowe, są częścią przyrody i powinny być zachowane w stanie naturalnym.”
Taki wstęp czy preambuła.

Dalej powinno być jeszcze koniecznie zaznaczone dla odróżnienia, że:
1.2
„Oprócz naturalnych wód powierzchniowych istnieją sztuczne zbiorniki wodne spuszczalne, zbudowane w celach produkcji towarowej ryb” czy też coś podobnego.
Dalej.
1.3
„Dopuszcza się korzystanie z naturalnych zasobów ichtiofauny na określonych zasadach”.
Dopiero po takim wstępie można napisać że:

1.4
„Ryby oraz inne organizmy wodne razem z wodnymi roślinami i naturalnym ukształtowaniem koryt rzecznych i pobrzeży jezior stanowią ekosystemy wodne, podlegające ochronie. Wszelkie czynności gospodarcze wprowadzające zmiany w ekosystemie wodnym regulują szczegółowe przepisy. Niniejsza ustawa reguluje zasady i warunki ochrony, połowu, chowu i hodowli ryb w powierzchniowych wodach, zwanych dalej wodami”.

Punkt 2 obecnej ustawy mówi:
„Za chów ryb uważa się działanie zmierzające do utrzymania i zwiększenia produkcji ryb, a za hodowle – chów i połączony z doborem i selekcją, w celu zachowania i poprawienia wartości użytkowej ryb.”
Ufff, brzydkie określenie, ale ja bym je zostawił, ale przedtem napisał co się rozumie przez korzystanie z naturalnych zasobów, a wcześniej jeszcze o ochronie:


1.5
„Ochronie podlegają naturalne zasoby ichtiofauny, dopuszcza się korzystanie z tych zasobów jedynie w sposób gwarantujący zachowanie lub poprawę różnorodności gatunkowej oraz naturalnego stanu stada podstawowego. Korzystanie z naturalnych zasobów ryb nazywane jest dalej „połowem” może odbywać się tylko na określonych zasadach, przedstawionych w dalszej części ustawy. Jakikolwiek połów naruszający zasady jest zabroniony i będzie powodował sankcje karne. Nielegalne połowy nazywane są „kłusownictwem rybackim”.

1.6
„Pozyskiwanie części ichtiofauny nazywane dalej połowem jest możliwe tylko na określonych zasadach, dostosowanych do możliwości konkretnego akwenu i przedstawionych w operatach rybackich. Wyróżnia się amatorski połów ryb za pomocą wędki, zwany dalej „wędkarstwem”, za pomocą kuszy a także połowy rybackie służące zabiegom sanitarnym, hodowlanym, badaniom naukowym dokonywane przy pomocy urządzeń rybackich wymienionych w dalszej części ustawy”

Dopiero tu bym wstawił punkt 2 bez zmian, czyli:
1.7
„Za chów ryb uważa się działanie zmierzające do utrzymania i zwiększenia produkcji ryb, a za hodowle – chów i połączony z doborem i selekcją, w celu zachowania i poprawienia wartości użytkowej ryb.”

Punkt 3 obecnej ustawy w którym pisze:
„Ryby i inne organizmy wodne żyjące w wodzie stanowią jej pożytki” bym wyrzucił, bo został on już zastąpiony lepszymi określeniami: „ekosystem, „ichtiofauna”, „zasoby naturalne”.

Punkt 4 obecnej ustawy można zostawić gdyż mówi:
1.8
„Przepisy ustawy nie naruszają postanowień umów międzynarodowych dotyczących gospodarki rybackiej w wodach granicznych”.
To oczywiste, że nie mogą naruszać. Można tu co najwyżej dokleić wzmiankę że są zgodne z unijnymi przepisami, np. „Ramową Dyrektywą Wodną” w której nakłada się na administratora wód dbałość o ich „dobry stan ekologiczny” - to warto razem powiązać. Może jeszcze jakiś inny przepis by tu pasował np.o ochronie gatunków? Kto ma pomysł, niech dopisze.

W ten sposób mamy próbny szkic wstępu. Popracujmy nad nim i nad dalszymi punktami.
Andrzej


Schowaj teksty   

Powiązane z

O poprawie sytuacji polskich wód

 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Sprzęt wędkarski

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).