Lewe menu

Filtry

Komentarze

Artykuł - Słowa to piękne i niebezpieczne narzędzie...Piękne słowa Bardzo dobre (5)

Humor»

Ocena: 4 Ilość ocen: 3

Rozmowa

Płyną turyści statkiem. Widzą bacę i krzyczą :
- Ahoj, baco!
- Jak wam się powodzi?
A baca na to :
- Ahoj was to obchodzi!

Rozmowa
 • Obecnie 4 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 4/5 (3)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Rymogady

Rymogady.

Lubię wszelakie polemiki;
w nich wiele pieprzu i soli,
bo patrząc na tego gadulstwa wyniki
można wiedzieć, co kto myśli i woli.

Mnie jednak do głowy myśl uparta wpadła:
dlaczego te gadające głowy
polemizują używając rymadła,
zamiast normalnej mowy?

To jakiś atawizm chyba
z trzeciorzędowego chaosu,
kiedy rybać, czyli mówić, chciała ryba,
ale jej Bozia nie dał głosu.

Stąd niektórzy z nas, ryb dalecy potomkowie,
mający najwięcej rybich genów,
posługują się rybo- czy rymosłowiem,
zaskakując nas swoją ryboweną.

Jeśli wątpiący w mą teorię byliby,
ja analizą naukowo poprawną,
że Sławek („Byba”) pochodzi od ryby
wywiodłem już bardzo dawno

Więc wyluzujcie co nieco,
zacierając dalekiej przeszłości ślady,
abyście nie zostali, oczami świecąc
nazwani z humorem – RYMOGADY.

PS.
Stwierdzam z uczuciem ambiwalentnym,
że i ja nie jestem święty
i kultywując gadulstwa obyczaj
do rymogadów się także chyba zaliczam.

Rymogady
 • Obecnie 4,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 4,7/5 (3)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Rybie Oko/Artykuły/Sprzęt/Jak robi się przynęty rękodzielnicze 

Przynęty rękodzielnicze – jak robią to najlepsi?

Rating: 0 
Rating count: 0 
 View count: 3391 
Comments count: 0 
ID: 213612 
Node: 143517 

Wędkarze coraz chętniej łowią ryby za pomocą ręcznie robionych przynęt. Dlaczego? Są one unikatowe i dedykowane konkretnym gatunkom ryb, dzięki czemu, zdaniem wielu pasjonatów, są bardziej skuteczne od masowo produkowanych. Źródłem ich fenomenu jest doświadczenie producenta – najczęściej doskonałego spinningisty i rzemieślnika. Jak więc robią je najlepsi? Uchylamy rąbek tajemnicy produkcji woblerów, które stały się legendą!

Wędkarze coraz chętniej łowią ryby za pomocą ręcznie robionych przynęt. Dlaczego? Są one unikatowe i dedykowane konkretnym gatunkom ryb, dzięki czemu, zdaniem wielu pasjonatów, są bardziej skuteczne od masowo produkowanych. Źródłem ich fenomenu jest doświadczenie producenta – najczęściej doskonałego spinningisty i rzemieślnika. Jak więc robią je najlepsi? Uchylamy rąbek tajemnicy produkcji woblerów, które stały się legendą!

Doświadczeni, wędkarze wiedzą jakie czynniki decydują o skuteczności przynęty. Natomiast, wprawni rękodzielnicy, którzy łączą pasję do majsterkowania z łowieniem, mają świadomość jak je wykorzystać. Dlatego nie każdy jest w stanie własnoręcznie przygotować atrakcyjne dla ryby woblery, obrotówki, cykady, czy błystki wahadłowe, ponieważ jest to trudniejsze, niż się wydaje. Końcowy efekt profesjonalistów nie jest bowiem dziełem przypadku w postaci chałupniczo robionych wabików. To funkcjonalne dzieła sztuki, przynęty z duszą!

Potrzeba matką wynalazków
Rękodzielnicy przed realizacją woblerów skupiają się na celu i potrzebach. Żmudna praca i poświęcony czas muszą po prostu spełniać oczekiwania wędkarza i …ryby. Ponadto, określenie celu, ułatwia dobór materiałów i wykonanie. – Efektem pracy rzemieślników są przynęty unikalne, nawet jeżeli są tego samego modelu. To w stu procentach hand–made. W przygotowanie każdej z nich jest włożona cała wiedza gromadzona od pokoleń i maksymalnie dużo starań. Ostatecznie konkretna przynęta odpowiada upodobaniom gatunkowi ryby, na który zamierzamy łowić – mówi Remigiusz Kopiej, wędkarz i właściciel sklepu internetowego Corona-Fishing.pl z ręcznie produkowanymi przynętami. – Każdorazowo wykonywanych jest przynajmniej kilkadziesiąt przynęt, ponieważ warsztat i zakup materiałów do przygotowania jednej sztuki, są bardzo obciążające – dodaje Remigiusz Kopiej.

Warsztat to nie tylko sprzęt, ale wiedza
Gdy rękodzielnik ma już wizję tego, co chce stworzyć, przechodzi do warsztatu. Przynęty powstają z wyselekcjonowanego drewna. – Wśród rękodzielników popularnymi materiałami są drewno olchowe, samba, lipowe i balsa – idealne do realizacji woblerów o różnej wielkości i specyfikacji pracy – mówi Remigiusz Kopiej. – Każde z nich ma jednak inną charakterystykę. Różnią się kolorem, strukturą, a także wagą i wypornością, co z kolei wpływa na dalszą obróbkę i ostateczną pracę woblera w płynącej wodzie – dodaje Remigiusz Kopiej. Do przygotowania kilku przynęt wystarczy sucha listwa drewna najlepszej jakości, czyli bez sęków, rozwarstwień i o optymalnej grubości. To na niej odrysowywany zostaje profil woblera.

Rękodzielnik artystą
Każdy rękodzielnik jest swego rodzaju rzemieślnikiem – artystą. Po uzyskaniu docelowego, symetrycznego, kształtu przynęty, następuje obciążenie. Jest to jeden z najważniejszych czynników wpływających na sposób pracy woblera. Obciążenie jest precyzyjnie rozmieszczane i dobierane, aby przynęta według zamysłu rzemieślnika pracowała, pobudzając rybę. Tym samym imituje naturalną ofiarę – rybkę bądź owada. Dzięki obciążeniu i odpowiednio dopasowanemu sterowi z poliwęglanu, wobler pracuje jak należy i schodzi na określoną głębokość – mówi Remigiusz Kopiej. Po tych zabiegach, umiejscawiane są oczka. Całość jest zabezpieczana podkładami, malowana i lakierowana. – Korpus malowany jest od ogółu do szczegółu, dlatego przynętę najpierw pokrywa się farbą w całości, a później realizowane są detale – brzuszek, cienie, imitacje łusek czy inne wzory i oczy. Zwykle wobler powleczony jest kilkoma warstwami rozmaitych podkładów, farb i lakierów, dzięki którym przynęta jest solidna i atrakcyjna dla oka – dodaje Remigiusz Kopiej.

Po polakierowaniu przynęty, zamontowaniu steru i oczek, następuje czas na kalibrację woblera. Testy każdego z woblerów są istotne dla końcowego efektu, ponieważ podczas nich praca przynęty zostaje zoptymalizowana. Dzięki temu powstaje pełnowartościowy produkt.

Przynęty rękodzielnicze dają ogromną satysfakcję ich producentom i użytkownikom. Dostarczają zupełnie innych emocji podczas łowienia, w przeciwieństwie do masowo produkowanych woblerów, dlatego powinny znaleźć się w wyposażeniu każdego spinningisty.

Reviews and comments

Standard view   
   
 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Producent wszywek, metek, etykiet. Zobacz: metki tekstylne i żakardowe Firma "Wszywka" zaprasza!

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).