Lewe menu

Filtry

Humor»

Ocena: 2,5 Ilość ocen: 2

Narzeczona

Syn Ignaca wrócił z wojska i Ignac zaczyna szukać mu kandydatki na żonę. Poszedł do sąsiedniej wsi,
a gdy wrócił, oznajmia synowi:
- Znalazłem ci narzeczoną
- Ładna?
- Jeszcze jak! Żebyś ty widział, jak szybko potrafi widłami słomę zrzucić z furmanki!

Narzeczona
 • Obecnie 2,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 2,5/5 (2)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Hyde Park»

Sezon

No i zaczęliśmy,
Sezon na szczupaka,
Kto żyw za kij chwyta,
Heja na biedaka,

więcej...

Sezon
 • Obecnie 4,5 z 5.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ocena: 4,7/5 (6)

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Ty już oceniałeś/aś tę stronę, oceny można dokonywać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Szukaj

Reklama

Rybie Oko/Artykuły/Środowisko/Jak traktować wędkarstwo 

Jak traktować wędkarstwo

Ocena: 0 
Ilość ocen: 0 
 Ilość wyświetleń: 3024 
Komentarzy: 0 
ID: 41532 
Węzeł: 24386 
Ryszard Siejakowski

O wędkarstwie można pisać wiele. Każdy z nas ma swój punkt widzenia na wędkarstwo. Istotnym jest aby traktować je poważnie i z należytym szacunkiem. W tym artykule nie będzie złotych rad jak złowić największą rybę ale być może niektóre myśli w nim zawarte zwiększą tą szansę.

Zawsze uważałem, że dobrym wędkarzem może zostać tylko ktoś kto kocha przyrodę i ma do niej określony, pozytywny stosunek. Wędkarstwo to nie tylko sprzęt i technika łowiącego, to także jego wnętrze. Można być nad wodą, machać wędziskiem, złowić ryby i pozostać ubogim duchem. Lecz można także przeżywać chwile jakiegoś narkotycznego upojenia, które na długo zapadną w naszej pamięci. I właśnie to jest ten element, który zadecyduje o tym, czy zostaniemy wędkarzami do końca swego życia, czy przeżyjemy tylko krótkotrwałą przygodę, która po pewnym czasie zostanie wymazana z naszej pamięci. Żyjemy w czasach gdy życie bierze się na gorąco, intensywnie i z dnia na dzień. Wędkowanie może urozmaicić nam codzienną szarówkę i otworzyć oczy na coś innego, wzbogacając nas o coś trudnego do zdefiniowania i czego nie można kupić za pieniądze. Aby jednak tak się stało musimy na nie spojrzeć szerzej. Musimy zdać sobie sprawę, że jesteśmy jednym z elementów czegoś, co określa się mianem natura. W swoim ludzkim egocentryźmie niesłusznie staramy się wyseperować od natury co w konsekwencji przekłada się, że natura odrzuca nas jako element niepożądany a nawet szkodliwy. I to jest pierwsza rada aby z powrotem stać się jednym z elementów natury.

Poznając otaczającą nas przyrodę wzbogacamy nasze wiadomości, ktore zwiększają naszą szansę na to aby czerpać z rozsądkiem z jej darów. Starajmy się kojarzyć zachodzące zjawiska w przyrodzie z zachowaniami ryb w określonych okresach roku. I tak przykładowo okres przekwitania irysu w ogrodach sygnalizuje nam, że rozpoczyna się dobry okres brań sandacza po tarle. Początek kwitnienia lipy to również informacja o tym, że lin wybiera się na tarło i raczej trudno go w tym okresie złowić. Takich zjawisk w przyrodzie jest multum ale tylko baczny obserwator potrafi je odpowiednio wykorzystać. Nie potrafiąc czytać tych zjawisk i odpowiednio ich kojarzyć w sposób zdecydowany umniejszamy swoje szanse na spotkanie z wymarzoną rybą. I to właściwie jest druga rada, czyli poznając przyrodę stajemy się skuteczniejsi.

Trzecia rada to kierowanie się rozsądkiem i umiarem na każdym kroku swego postępowania. Nie jestem zaprzysięgłym zwolennikiem metody no kill uważając, że może to doprowadzić w ostatecznym efekcie do pewnych wynaturzeń. Jestem natomiast za kierowaniem się umiarem w kwesti zabierania ryb. Pięknie to ujął w swoim artykule Zbyszek Szwab. Jeśli złowiłes rybę i masz na nią ochotę to ją weź w takiej ilości aby zaspokoić swe kulinarne potrzeby, przestrzegając jednocześnie narzuconych ograniczeń. Danie podawane codziennie szybko się znudzi. Danie podawane raz na jakiś czas staje się rarytasem dla podniebienia.

Wybierając się na ryby kieruj się rozsądkiem. Przyroda potrafi być bezlitosna co może doprowadzic do tragedi. Wedkowanie z łódki na środku jeziora w czasie burzy i sprzętem z włókna węglowego to kuszenie losu. Kilka lat temu na zbiorniku Nyskim, wędkarz wykazał się całkowitym brakiem rozsądku w wyniku czego został porażony śmiertelnie piorunem. Gdyby był rozsądny nie doszło by do takiej tragedii.

Istota ludzka z natury jest egocentryczna i kieruje się indywidualizmem. To taka jedna z ułomności ludzkich. Wspólne wędkowanie w dobrze zgranej grupce może dać wiele przyjemności. Odłóżmy na bok swój indywidualizm i starajmy się tak dobrać swoich kompanów aby wzbogacić swoje hobby. Mamy wtedy szansę podpatrzenia bardziej doświadczonych kolegów i skorzystania z ich dorobku. Jednocześnie takie wspólne wędkowanie jest bezpieczniejsze dla nas samych gdyż możemy liczyć na ich pomoc w sytuacjach nie przewidzianych.
I jeszcze jedna rada, to kultura osobista przez nas reprezentowana. Ciepło powiedziane dzień dobry do napotkanego wedkarza może nam wiele pomóc. Często wystarczy się przysiąść do wędkującego i porozmawiać z nim aby otworzyć skarbnice wiedzy o łowisku na którym się znaleźliśmy. Wzajemna życzliwość to taka rada uniwersalna, nie tylko w wędkarstwie.

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   
 
RSS 2.0
PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy Księga Gości
Reklamy Krokus: Hobbystycznie założona strona genealogiczna Drzewo rodzinne oparta o Webtrees. Można znaleźć na niej sporo różnych nazwisk. Bardzo ciekawe materiały źródłowe z parafii Grążąwy.

Wielki Portal Wędkarski "Rybie Oko" ma charakter otwarty (podobnie jak Wikipedia), każdy może zgłosić chęć współpracy przy jego budowie, obsłudze, zarządzaniu i zostać Moderatorem. Również każdy, kto ma ochotę stać się współtwórcą Rybiego Oka, może wybrać sobie własną grządkę do uprawiania i wspólnie z innymi czynić ją zgodną z własną wizją. Może uczestniczyć w rozwoju konkretnego istniejącego już działu wędkarskiego (np.Filmy, Fotografie, Sprzęt, Humor, Wody, Łowiska, Linki, itp.) lub też stworzyć całkiem nowy. Jeśli lubisz wędkarstwo i pragniesz zostać współtwórcą Rybiego Oka wypełnij ten Formularz listu E-mail i napisz w nim czym chcesz się zająć, i dlaczego właśnie Ty. Aktualne gremium adminów i moderatorów zadecyduje, czy zasługujesz na taką rolę, jeśli jednak masz chęci i choć nieco wiesz o wędkarstwie zapewne masz duże szanse :).